Do czego są wykorzystywane psy ratownicze
Praca gruzowiskowa
Dobrze wyszkolony pies na gruzach może okazać się szybszym i skuteczniejszym od urządzeń lokalizacyjnych. Psy ratownicze wykorzystywane są do poszukiwania żywych osób uwięzionych w osuwiskach i pod gruzami zawalonych obiektów budowlanych.
Pies ratowniczy uprawniony do działań na gruzowisku to pies z aktualną licencją gruzowiskową I klasy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wydaną przez Wydział Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.
Film z pracy psa gruzowiskowego:
Praca w terenie
Dobrze wyszkolony pies w terenie potrafi zastąpić pracę wielu ludzi. Psy ratownicze wykorzystywane są do poszukiwania osób zaginionych w terenie otwartym m.in lasy, łąki, góry.
Wykorzystujemy psy do poszukiwania osób chorych, z zaburzeniami psychicznymi, dzieci i wszystkich tych, którzy z przyczyn losowych nie mogą samodzielnie dotrzeć do domu. Psy ratownicze wskazują każdą żywą osobę znajdującą się w terenie m.in osobę przysypaną liśćmi, gałęziami, nieprzytomną, osłabioną, wystraszoną, znajdującą się na wysokości. Jeśli poszkodowany żyje pies ratowniczy wskaże ją bez względu na czas, warunki atmosferyczne, porę dnia.
Dla psa ratowniczego nie jest ważny ślad zapachowy człowieka, lecz w ogóle zapach żywego człowieka. Pies nie tylko potrafi wykryć zapach, ale jest także zdolny do określenia jego stężenia - dzięki czemu poruszając się od słabszego do mocniejszego stężenia potrafi bardzo szybko znaleźć źródło zapachu i wskazać je przewodnikowi np. poprzez szczekanie, podjęcie bringsela.
Pies ratowniczy uprawniony do działań w terenie to pies z aktualną licencją terenową I klasy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wydaną przez Wydział Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.
Film z pracy psa terenowego: