ZACHODNIOPOMORSKA GRUPA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
GRUPA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
GPR OSP WOŁCZKOWO
TELEFON ALARMOWY: +48 883 426 880
Menu

Współpracujemy z:

Artykuły szkoleniowe

Artykuły szkoleniowe

Stres u psa ratowniczego

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem o psach ratowniczych wykorzystywanych w wielu sytuacjach, m.in. do poszukiwania osób zaginionych na terenie otwartym lub żywych osób uwięzionych pod gruzami.

Opisując zagadnienia zaplanowane w tym temacie skrywam nadzieję, że doniesienia ze świata nauki pozwolą zauważyć przewodnikom psów służbowych, jak ważny jest układ nerwowy i emocje zwierzęcia w ich szkoleniu.


  KLIKNIJ TUTAJ I POBIERZ ARTYKUŁ O STRESIE W WERSJI PDF 

Poznaj autorkę artykułu:

Joanna Szumer – przewodnik pierwszego w historii województwa zachodniopomorskiego certyfikowanego przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej psa ratowniczego specjalności terenowej i gruzowiskowej  I klasy - Kessela, rasy wyżeł niemiecki. Joanna i Kessel uzyskali razem 7 licencji terenowych, 5 licencji gruzowiskowych.

Od 2001 roku zajmuje się szkoleniem psów myśliwskich, od 2007 psów ratowniczych.

Główny instruktor, planista i dowódca w Grupie Poszukiwawczo - Ratowniczej OSP Wołczkowo. Założycieka i koordynator GPR OSP Wołczkowo. Od 2012 do dnia dzisiejszego przygotowała 101 zespołów przewodnik - pies do pozytywnie zdanych egzaminów ratowniczych. Od 2010 do 2011 członek grupy poszukiwawczej w Mosjøen, Norwegia. W latach 2006 do 2011 uczestniczyła w cyklu szkoleń w Wydziale Szkolenia Specjalistycznych Grup Poszukiwawczo Ratowniczych Szkoły Aspirantów w Krakowie.

Absolwentka kursu instruktorskiego szkolenia psów ratowniczych na Wydziale Szkolenia Specjalistycznych Grup Poszukiwawczo Ratowniczych Szkoły Aspirantów w Krakowie. W latach 2010 - 2012 instruktor w WSSGR SA PSP w Krakowie/ o. Nowy Sącz.

Przewodniczka po szkoleniu podstawowym, technicznym, oraz dowódców, organizowanym przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej.

W latach 2012 - 2017 mener utytułowanego psa tropiącego Wonderful World Three Ponds Valley, rasy springer spaniel.

Absolwentka Akademii Medycznej w Szczecinie, Wydziału Nauk o Zdrowiu - studia licencjackie, Absolwentka Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, Wydziału Zarządzania - studia magisterskie, studia podyplomowe zarządzanie organizacją pozarządową, studia podyplomowe psychologia w zarządzaniu, manager HR,  słuchaczka studiów Master of Business Administration.

Joanna cały czas doskonali swoją pracę i rozwija się zarówno w zakresie pracy z człowiekiem jak i jego psem. Zarządzanie zasobami ludzkimi, ratownictwo ale przede wszystkim przewodnicy i ich psy są dla niej największym obszarem zainteresowania i rozwoju.

Przewodniczka psa Kessel z Czarnego Dworu (wyżeł niemiecki krótkowłosy)

Wyniki użytkowe psa:

Pierwsza w województwie licencja terenowa psa ratowniczego klasy 1,
Pierwsza w województwie licencja gruzowiskowa psa ratowniczego klasy 1,
Recertyfikacja 7 uzyskanych licencji terenowych,
Recertyfikacja 5 uzyskanych licencji gruzowiskowych,
PT 1, ocena doskonała, dwa razy lokata 1,
Obedience klasa 0, ocena doskonała, dwa razy lokata 1,
BH (Niemcy, Prenzlau) - ocena doskonała, lokata 2/14,
BH (Niemcy, Prenzlau) - ocena doskonała, lokata 2/ 9,
Próby pracy dla psów myśliwskich, dyplom I stopnia, lokata 3,
FT, dyplom I stopnia, lokata 2.

Przewodnik psa WONDERFUL WORLD Three Ponds Valley (springer spaniel)

Wyniki użytkowe psa:

Międzynarodowy Konkurs Tropowców, Rydzyny 02.10.2016, 110/120 pkt, dyplom I st., 2 lokata,
07.05.2016 Pogorzelica, Konkurs Tropowców 120/120 pkt, dyplom I st., Zwycięzca konkursu,
24.04.2016 Borowiec, Konkurs Tropowców, 100/100 pkt., dyplom I st.,
16.04.2016 Dąbrówka Leśna, Konkurs Tropowców, 100/100 pkt., dyplom I st. Zwycięzca Konkursu,
Lokata I, 11.05.2014  Pogorzelica, Konkurs Tropowców, 100/100 pkt., dyplom I st. Lokata II, CPC - wniosek na championa pracy,
11.04.2015 Manowo, Konkurs Tropowców, 90/100 pkt., dyplom I st. Lokata II,
02.04.2015 Manowo Konkurs Tropowców, 100/100 pkt., dyplom I st.,
11.05.2014 Pogorzelica, Konkurs Tropowców, 100/100 pkt., dyplom I st. Lokata II

Przygotowane psy do roku 2012:

owczarek niemiecki PT, lokata 1, ocena doskonała, Szczecin
owczarek niemiecki PT, lokata 1, ocena doskonała, Koszalin
owczarek belgijski PT, lokata 1, ocena doskonała, Koszalin
toller, obedience kl.0, lokata 1, lokata 2, Drzonków i Poznań
border collie, obedience, kl.0, lokata 2, Poznań
owczarek niemiecki, obedience,kl.1, lokata 3, Poznań
wyżeł niemiecki, próby polowe, dyplom I stopnia, lokata 3
wyżeł węgierski, próby polowe, dyplom I stopnia, lokata 2
fousek czeski, próby polowe, dyplom I stopnia, lokata 2
wyżeł niemiecki, próby polowe, dyplom I stopnia, lokata 1

Artukuły ukazujące się tutaj, są częscią większego podręcznika, napisanego przez Joanne Szumer z myślą o przewodnikach psów ratowniczych.



Wstęp

                Powstanie tego podręcznika zrodziło się z przypadku. Jest on wynikiem ewoluowania zbioru materiałów, którego początki sięgają roku 2001. Jako początkująca przewodniczka rozpoczęłam tworzenie notatek z dziedziny kynologicznej, które miały pomóc mi w zrozumieniu systemu pracy psa ratowniczego. Tym sposobem, na przestrzeni kilku lat z paru stron utworzył się dość pokaźny zbiór, który stał się podstawą pracy naszego zespołu.

                Informacje zawarte w podręczniku mają swoje źródło w Wydziale Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych w Nowym Sączu, gdzie organizowane szkolenia z inicjatywy Macieja Haloty inspirowały mnie do kształcenia. Cała ta wiedza ratownicza nie jest przypisana jednemu specjaliście, rzekłabym - że jest to ludzki wspólny twór, wieloletnie doświadczenie bardzo wielu ludzi. Zaczynając od instruktorów szwedzkiego klubu pracy, aż po polskich instruktorów starszych stażem, młodszych stażem, norweskich instruktorów, samych kursantów, strażaków zawodowych, ochotników, ale przede wszystkim aktywnych przewodników psów. Każda osoba zajmująca się psim ratownictwem wniosła wiele w naszą zespołową ideologię szkolenia psa ratowniczego.

                Notatki te i zdobyta wiedza były inspiracją, by szukać dalszych rozwiązań w pracy z psem ratowniczym. Zainteresowana tematyką kynologiczną szukałam literatury, która pomogłaby mi zrozumieć psa. Właśnie teorię tych autorów niekiedy przytaczam w tym podręczniku, moja wiedza do dnia dzisiejszego nie jest na tyle duża, aby zmieniać aktualną ideologię opracowaną przez wybitnych kynologów i naukowców przytaczaną w wielu “dziełach kynologicznych”.

                Dlatego tą wiedzę przewodniku znajdziesz tutaj. I mogę Cię jedynie zapewnić, że w moim odczuciu jest ona zgodna z zasadami pracy z psem ratowniczym w naszym zespole. Na jej podstawie miałam możliwość porównania „polskiej szkoły” z wiedzą przekazywaną przez reprezentantów grup ratowniczych ze Szwecji i Norwegii, ale także innych krajów. To dzięki temu, materiały wzbogaciły się o tłumaczenia publikacji szwedzkich behawiorystów i etologów, a także o moje własne wnioski i doświadczenie wyniesione ze współpracy ze Skandynawami i przede wszystkim - naszymi przewodnikami. To nasi polscy przewodnicy stali się inspiracją do stworzenia tego podręcznika. Specyficzne problemy naszych psów, nasze pomysły na ich rozwiązania spisaliśmy, po to, by stworzyć obraz naszej pracy i ułatwić zrozumienie psa każdemu przewodnikowi, który dołączy do naszego zespołu.

                W ten sposób powstał zespołowy podręcznik, który został stworzony na potrzeby Grupy Poszukiwawczej w celu uzupełniania wewnętrznych wykładów. Stał się również zapewnieniem, że część wiedzy zostanie przekazana dalej. Jednocześnie zaznaczam, że jest to tylko jedna z wielu dróg i pozostaje ona do wyboru samego przewodnika.

                Z podstaw zawartych w tym podręczniku nauczyliśmy się patrzeć na zwierzę jako partnera do współpracy. I pomimo tego, że schematy ulegają modyfikacji, a każdy instruktor w Polsce opiera się o swoje interpretacje, to uważam, że gdy zrozumiemy jak funkcjonują psy, będziemy mieli dużo łatwiejszą drogę do ich szkolenia.

                Niemały wpływ na rozwój podręcznika mieli inni ludzie. Mam to szczęście, że spotkałam na swojej drodze profesjonalistów, którzy nadali mi odpowiedni kierunek oraz mobilizowali do podejmowania wyzwań. Dlatego bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy wspierali mnie w rozwoju od samego początku i wspierają do dziś.

                Jaka jest Twoja rola przewodniku w tym wszystkim? Otóż, zadaniem przewodnika jest wyjaśnianie i przewidywanie psich zachowań. Dlatego trzeba się zagłębić w treść, wyszukując własnych skojarzeń, stawiając pytania i wchodząc w interakcje z tekstem, szukać rozwiązań szkoleniowych. Dzięki takiej aktywności materiał nabierze dla Ciebie przewodniku osobistego znaczenia i daje szansę na rozwój. Podsumowując: Przewodniku, są tu tylko wskazówki, ale niech będą one drogą do Twojego wyczucia i zrozumienia zwierzęcia. Tylko Ty sam możesz odkryć tą najlepszą drogę do szkolenia swojego psa!

 

Joanna Szumer